poniedziałek, 11 lipca 2011

Co to tak naprawdę jest ten decoupage?

Decoupage jest techniką zdobienia przedmiotów wykonanych nie tylko z drewna (choć nimi obecnie najchętniej się zajmuję), ale też szkła, metalu, tkanin czy ceramiki. 


Technika ta składa się z kilku etapów, spośród których najważniejszym jest utworzenie kompozycji danego wzoru z wybranej serwetki (technika serwetkowa) lub papieru do decoupage'u na przedmiocie przeznaczonym do zdobienia. Przedmiot ten, przed nałożeniem wzoru musi być starannie pomalowany wybranym kolorem farby (często kilkoma warstwami) i pozostawiony do wyschnięcia. 


Staranność i smak, z jakim skomponuje się wycięte lub wydarte elementy kompozycji ma kluczowy wpływ na efekt końcowy. Na koniec należy pokryć zdobiony przedmiot kilkoma warstwami lakieru (w zależności od grubości nałożonej serwetki/papieru). 
Zdobić można w zasadzie wszystko... od drewnianych półek, kuferków i biżuterii, aż po szklane butelki, kieliszki i świeczniki.

Mimo, że decoupage jest techniką wymagającą cierpliwości i czasu, sprawia naprawdę sporo frajdy i satysfakcji :-) Szczegółowe instrukcje i wskazówki dotyczące zdobienia zamierzam opisać już wkrótce.
Pozdrawiam,


Gracja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Miło mi, że mnie odwiedzasz :-)